(forrás: http://gameofthrones.hu/regions.php)
Történelem
Régi idők krónikái
Westeros történelmének kezdete a múlt homályába vész. Ezt az ősi időszakot nevezik Hajnalkornak. Az Első Emberek eljövetelét megelőzően az egész kontinenst az Erdő Gyermekei lakták, más misztikus lényekkel együtt (mint például az óriások). A hagyomány -12.000 körülire datálja az Első Emberek eljövetelét, akik Dorne felől kezdték meg hódításukat, és felperzselték a varsafákat amerre csak mentek. Ezzel a tettükkel magukra haragították a Gyermekeket, akik háborúba indultak ellenük obszidián fegyverekkel, és íjjakkal, továbbá mágiával. Több száz éven keresztül folyt köztük a háború, még végül -10.000 környékén Istenszem szigetén a két nép békét kötött egymással: az Első Emberek letelepedhettek, megkapták a nyílt területeket, és a partvidéketeket, de a belső vidékeket, és a mély erdőket, valamint a fennmaradt varsafa-ligeteket a Gyermekek birtokolták. Idővel a Gyermekek megtanítják az Elsőket Isteneik tiszteletére, és az emberek átveszik a Régi Istenek Hitét.
*
E békeszerződés aláírásával megkezdődött a Hősök Kora, amely azokról a nagy férfiakról, és nőkről lett elnevezve, akik az ezt követő békében és jólétben éltek. Számos nemesi ház egészen eddig az időszakik vezeti vissza családfáját, és erről a korszakról szól a legtöbb dal és legenda is. Azonban ez a korszak volt a megpróbáltatások ideje is. -8.000 környékén beköszöntött a Hosszú Éjszaka: az eddigi leghosszabb, leghidegebb és legsötétebb éjszaka terült Westerosra, amely több mint egy generáción keresztül kitartott. A jég északról kiindulva egyre nagyobb területeket borított be. A beállt sötétség leple alatt pedig egy rémséges faj, a Másoktámadtak az emberiségre: ellenük vonultak, megölték őket, majd haláltalanként feltámasztották őket, hogy szolgálatukra legyenek a háborúban.
A nagy hős, akit a keleti mondák Azor Ahaiként ismernek, vezette a háborút a Mások ellen, s miután az ellenséget visszaűzték az Örök Tél Földjére, Brandon Stark, az Építő megépítette a Falat északon az óriások, és ez Első Emberek segítségével. Valószínűleg az Erdő Gyermekei is segítettek, hiszen a hatalmas jégfalat mágia szövi át. Ezzel egy időben megalapították azÉjszakai őrséget, hogy a Jég-öböltől a Reszkető-tengerig húzódó Fal tizenkilenc őrtornyában felügyelve óvják Westerost a Másoktól.
*
A keleti kontinensen, Essos földjén, Andalos-hegyeinél megszületett a Hét Hite. A mitológiájuk szerint a legfelsőbb isten megjelent az andal népnek, és arra bíztatta őket, hogy hódítsák meg Westerost. Így hát hajókat építettek, vitorlájukra és páncélzatukra egy hétágú csillagot festettek, isteneik jelképét, és megindultak Westeros ellen, ahogy annak idején az Elsők tették. Az Ujjaknál értek partot, és meghódították a Völgyet. Az Elsők és az andalok háborúja évszázadokon keresztül tartott, és Westeros földjei egyenként andal uralom alá kerültek. Ezeken a földeken felperzselték a varsafákat.
A hódítás következményeképp a Gyermekek apránként eltűntek. Továbbá a meghódított területeket öt királyságra osztották: A Völgy és Ég Királysága (ma az Arryn-völgy), a Szikla királysága (a Nyugatföldek), a Vas-szigetek Királysága, a Folyók Királysága (a Folyóvidék), és a Viharföldek Királysága. Ezekben az országokban elterjesztették a Hét Hitét.
A Hódítás
A Hódítás háborújának nevezik azt az eseményt, amely során Aegon Targaryen meghódított és uralma alatt egyesített hatot Westeros Hét Királyságból.
A Targaryen családé volt egy évszázadig Sárkánykő (Dragonstone), egy szigetvár Westeros keleti részén. Sárkánykő a valyriai Szabad Tartomány (Valyrian Freehold) legnyugatibb erődítménye volt, ám mikor a pusztulás utolérte Valyriát, Aegon előtt két lehetőség állt: vagy meghódítja és egyesíti Westerost, vagy leigázza a Szabad Városokat, melyeken már így is érződött Valyria bukásának utóhatása. Aegon visszautasította a Szabad Városok kérését, hogy egyesítse őket, és inkább Westerost választotta. Mivel nem volt sok katonájuk, a Targaryenek tudták, hogy a sárkányaik jelentették a végső fegyvert.
A háború akkor kezdődött, amikor Aegon Targaryen és a két nővére-felesége, Rhaenys és Visenya partra szállt Westeros keleti részén, a Feketevíz (Blackwater Rush) szájának északi partján, három sárkánnyal és egy kisebb sereggel.
A háború indítása előtt készíttette Aegon a Festett Asztalt (Westeros hatalmas, fából faragott térképe), mely azóta is Sárkánykőn áll.
Hat westerosi királyság egyesült a Targaryenek uralma alatt, és Aegon leszármazottai csaknem háromszáz éven keresztül uralkodtak Westeroson. Aegon hátralevő éveit a birodalomnak szentelte, és egy új fővárost építtetett partraszállása helyén: Királyvárt
Kultúra
-vallás:
A Hét Hite
Westeros legnagyobb egyházi rendszerrel is bíró vallását, a Hét Hitét az andal hódítók hozták magukkal, mintegy hatezer évvel Aegon Hódítása előtt.
A hódítók hosszas csatározások után végül elfoglalták a későbbi Hét Királyság területét, az Elsőket a Nyakon túlra szorították vissza Északra, az Erdő Gyermekeit pedig gyakorlatilag teljesen kiirtották, ezzel az általuk tisztelt Régi Isteneknek leáldozott. Azóta a Hét Hite Westeros államvallásának tekinthető, annak megfelelő egyházszervezettel és papi renddel.
A Hét tulajdonképpen egyetlen istennek tekinthető, amely hét különböző aspektussal bír; az emberek különböző élethelyzetekben a megfelelő aspektushoz imádkoznak – az adott helyzettől függően nem ritkán egymás után többhöz is.
Az Atya tiszteletreméltó bíró, képi ábrázolásokon általában mérleget tart a kezében, komoly döntéseket kívánó helyzetekben szoktak hozzá imádkozni.
Az Anya az anyaság és a gyermeknevelés patrónája, így egyben a családoké is. Gyakran könyörögnek hozzá termékenységért, vagy a család békéjéért.
Ha valaki hosszú és nehéz munkához kezd, a Kovácshoz imádkozik, hogy adja meg neki a kellő kitartást és képességeket, hogy el tudja végezni a feladatát.
A Harcos alapvetően a katonák és a hadakozással foglalkozók istene, győzelemért és dicsőségért imádkoznak hozzá.
A Szűz a tisztaság és az ártatlanság patrónája, főleg fiatal lányok imádkoznak hozzá a tisztaságukért, illetve őt hívják segítségül azok, akik szeretnék bizonyítani ártatlanságukat.
A Vénasszony, aki ráncos kezében lámpást fog, jelképezi a hosszú élet alatt összegyűlt bölcsességet. Komoly sorsfordulókon imádkoznak hozzá, hogy adja meg a bölcsességet, amivel megfelelő döntést lehet hozni.
A panteon legkülönösebb tagja a nem és arc nélküli Idegen. ő a halál istenének tekinthető, ennek megfelelően nem is igen szoktak az oltáránál imádkozni.
A Hét Hitének szervezete alapvetően meglehetősen hasonlít a középkori katolikus egyház felépítéséhez.
A Hetet septonok (papok) és septák (papnők) szolgálják. ők szüzességi fogadalmat tett személyek, akik felszentelésükkor elveszítik családnevüket (ha volt nekik), és onnantól kezdve csak vallásos kötelezettségeiknek tesznek eleget.
A Régi Istenek
Westeros másik nagyobb vallása a Régi Istenek kultusza. A vallást eredetileg Westeros oslakói, az Erdo Gyermekei gyakorolták, majd amikor az Elsok, hosszas csatározások után végül békét kötöttek velük, felhagytak addigi vallásukkal és átvették a Régi Istenek tiszteletét. A hódító andalok gonosz teremtményeknek tekintették az Erdo Gyermekeit, és tűzzel-vassal irtották oket, az Elsok között pedig terjesztették az új vallást. Mindezek következtében az Erdo Gyermekei kihaltak, az Elsok pedig részben elkeveredtek a hódítókkal, a régi hit pedig már szinte csak Északon létezik, habár egy-két elszigetelt család délen még mindig a Régi Isteneket követi.
A Régi Istenek megfoghatatlan, névtelen entitások, még a számukat se tudjuk, nem léteznek konkrét tanításaik, szertartásaik, papjaik, vagy olyan intézményük, mint a Hét egyházának. Az egyetlen nyom, ami a vallásra utal, az istenerdok (godswood) jelenléte bizonyos házak birtokán. Északon az istenerdok néma, bolygatatlan oserdok, melyek középpontján egy varsafa (weirwood) áll, melyre egy arcot véstek – valószínűleg még az Erdo Gyermekei. Ezt a fát szívfának nevezik, és rendkívül szentnek tartják. Északon a legtöbb szertartást (pl. házasságot, névadást, komolyabb esküket) a szívfa közelében bonyolítják le, és a Régi Istenek követoi idorol-idore a szívfához járnak, hogy némán imádkozzanak az isteneikhez.
A Hét Királyság
Westeros egyike a George R. R. Martin világában ismert három kontinensnek, a területén terül el a Hét Királyság. A másik két ismert kontinens Essos és Sothoryos.
Westeros területe nagyjából megfelel Dél-Amerikáéval, azonban a kontinens északi részén egy eddig feltérképezetlen, ismeretlen nagyságú terület található, melyet a Fal választ el a Hét Királyságtól. A kontinens északi része jóval ritkábban lakott, mint a déli, noha a kettő nagyjából azonos méretű.
Westerost szeszélyes évszakok uralják, évszakok melyek hossza kiszámíthatatlan, s akár évekig is eltarthatnak. A történet elején épp egy évtizedig tartó nyár közeledett a végéhez, melyet - úgy gondolják - egy ugyanilyen hosszú, kemény tél fog követni.
Hódító Aegon Targaryen hadjárata előtt hét különböző, független királyság terült el a kontinensen (innen a birodalom neve). Ezen királyságokat Aegon egyesítette a Hódítása alatt, ám meghatározott különböző régiókat, melyek egy-egy főbb ház ellenőrzése alá tartoznak.
Megjegyzendő, hogy a Hét Királyság elnevezés nem teljesen pontos. Mint az alábbiakban is látható, összesen kilenc régiót sorolunk fel, ezek közül a Koronaföldeket Aegon hódítása előtt nem kezelték külön "királyságként", Dorne soha nem tartozott szorosan a birodalomhoz, az apró Vas-szigeteket pedig csak történeti és kulturális okokból számítják külön régiónak.
|